Idea stosowania mączek bazaltowych wywodzi się z obserwacji że gleby powstałe na stokach wulkanów są bardzo żyzne, a bazalt jest skałą pochodzenia wulkanicznego posiadając bardzo bogaty skład chemiczny. Nawożenie bazaltem znacząco wpływa na remineralizację podłoża glebowego, dostarczając głównych pierwiastków oraz śladowych. Mączki skalne, w tym bazaltowa, zawierają wiele składników mineralnych i mikroelementów  w proporcjach najczęściej spotykanych w naturze. Jest to jeden z najbardziej wartościowych nawozów dla roślin, jednocześnie w 100% naturalny. Mączki bazaltowe przeważnie zawierają około 50% tlenku krzemu (krzemionki), która nadaje przede wszystkim twardość łodygom przez co również zabezpiecza je przed atakami chorób i szkodników. Poza tym zawiera blisko 5-10 % żelaza, magnez, wapń, sód, tlenek potasu, tytanu, fosfor czy trójtlenek siarki, niewielkie ilości złota oraz mikroelementów min. boru, chromu, miedzi, cynku, molibdenu, niklu, kobaltu, jodu. W sumie zawiera ponad 40 różnych pierwiastków!

Basait to nawóz całkowicie bezpieczny i nietoksyczny, bez możliwości przedawkowania zawartych w niej składników lub dostarczenia ich w niewłaściwej proporcji. Można go stosować niezależnie od okresu wegetacyjnego czy pory roku. Mączki bazaltowe są również bardzo cenione w ogrodnictwie ekologicznym.

Zaletą mączek bazaltowych jest poprawa zdolności gleby do zatrzymywania wody i składników pokarmowych, zapobieganie rozszerzaniu się chorób i szkodników, co zwiększa ilość/rezerwy składników pokarmowych dla uprawianych roślin. Ponadto bazalt doskonale współdziała z obornikiem i biohumusami oraz zwiększa gruzełkowatość na glebach ciężkich.

Intensywna uprawa roślin sprawia, że gleba stopniowo ubożeje w składniki odżywcze, co prowadzi  do słabszego wzrostu roślin uprawnych i większej podatności na szkodniki i choroby. Opylanie nawożenie roślin mączką bazaltową zwalcza szkodniki, szczególnie mszycę, stonkę ziemniaczaną, pchełkę kapuścianą, zarazę ziemniaczana, szara pleśń, mączniak prawdziwy i rzekomy oraz wiele innych.

Odczyn bazaltu wynosi około 7,6-8, może być stosowana do odkwaszania. Na glebach bardzo kwaśnych rekomendujemy dodanie około 20% dolomitu co bardziej zalkalizuje glebę. Zalecane dawki na ha to 1,5-2 t/ha.