Okres pożniwny jest najbardziej odpowiednią porą do rozsiania nawozów wapniowych. W praktyce często stosowane jest jednak wapnowanie późnojesienne lub zimowe. W tym czasie zaleca się również zastosowanie tego zabiegu na użytkach zielonych.
Z powodu opóźnionych żniw wielu rolnikom nie udało się przeprowadzić wapnowania gleb po zbiorach i odkładają je na wiosnę. Zima to zdecydowanie lepszy agrotechnicznie termin od tego wczesnowiosennego.

Należy jednak pamiętać o określonych warunkach – gleba nie może być przykryta bardzo grubą warstwą śniegu, głęboko zamarznięta lub zalana.
Zaletą zimowego wapnowania jest fakt, że ciężki sprzęt nie zniszczy struktury gleby i nie będzie jej nadmiernie ugniatał, ale przede wszystkim jest więcej czasu by spokojnie przeprowadzić ten zabieg. Warto również rozważyć dofinansowanie do wapnowania. Nasz zespół pomaga w doborze odpowiedniego nawozu wapniowego czy środka wapnującego.

Zadbajmy razem o prawidłowe pH gleby, dzięki temu roślina ma większe możliwości pobierania składników pokarmowych z gleby, co skutkuje większym plonem o lepszych parametrach.